PAYLAŞ

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi

girişiminde olanlar TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ içerisin de ki fetullahcı terör örgütü mensubu bir grup subay tarafından

15 Temmuz

2016 tarihinde Cuma günü başlatılan darbe girişimi, tüm yurtta büyük paniğe yol açtı.

Ankara Başsavcılığınca hazırlanan iddianame de ki verilere dayanarak darbe girişimi, Kara Havacılık komutanlığı’ n da görevli bir subayın Milli İstihbarat Teşkilatı ’na FETÖ’ nün MİT Müsteşarı Fidan’ı almak için Müsteşarlığa saldırı düzenleyeceği ihbarının yapıldığı saat 16.16’da başladı.

İhbarın ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER ‘i telefonla aradı ve bir müsteşar yardımcısını ayrıntıları aktarmak için. Genel Kurmay Karargahına gönderdi. MİT Müsteşar Yardımcısının, Karargâh dan ayrılmasın dan sonra MİT Müsteşarı Fidan saat 18.10’da Genelkurmay Başkanlığına gelerek komutanların toplantısına dahil oldu ve ihbarın daha bütün planın parçası olabileceğini bildirdi.

Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezini arayarak, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdi. MİT Müsteşarı Fidan’ın Genel Kurmay Karargâhın dan 20.22 ‘de ayrılmasının ardından FETÖ ‘cü askerler sabaha karşı 03.00’te başlatmayı düşündükleri darbe girişimini erkene çekti.

Özel Kuvvetlerde görevli 33 kişi Genel Kurmay Karargâhına doğru yola çıkarken saat 21.00’de darbeci eski Tüm General M. Dişli Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Akar’a ‘’Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, Taburlar, Tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz’’ diyerek darbeyi tebliğ etti. Saat 22.00’de Genelkurmay Karargahından silah sesleri duyuldu ve bir helikopterden dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı. Aynı saatlerde darbeciler TRT Genel Merkezini ’de işgal etti.

01 02

04 05

06 07

08 09

 

15 Temmuz da yaşanan diğer olaylar için darbe.apk uygulamasını indiriniz Darbe

15

Temmuz

2016

HALİSDEMİR DARBENİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek üzere beraberindekilerle birlikte Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığına gelen darbeci eski Özel Kuvvetler Grup Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi, saat 02.16’da kahraman astsubay Ömer HALİSDEMİR tarafından vurularak öldürüldü. HALİSDEMİR, Terzi’yle birlikte harekete eden askerlerce şehit edildi. HALİSDEMİR ‘in Terzi ‘yi vurarak Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmesini önlemesi, darbe girişiminin bir başka kırılma noktasını oluşturdu.

Darbeci askerler Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığını da havadan hedef aldı.

DARBECİ ASKERLER GÖZALTINA ALINMAYA BAŞLANDI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalışan terör örgütü FETÖ mensubu 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

Çalışmalarına bomba ve silah sesleri altında devam eden TBMM, saat 02.35’te F-16’ların hedefi oldu.

Zorla korsan darbe bildirisinin okutulduğu TRT yeniden normal yayınına döndü. TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan FETÖ mensubu darbeci askerler gözaltına alındı.

Başbakan Yıldırım saat 03.10’da Ankara semalarında, MİT, Meclis, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık gibi kritik bölgeler üzerinde uçuş yapan her türlü askeri helikopter ve uçağın füzeyle indirileceğini açıkladı.

Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT tesisleri saat 03.14’te bombalanırken Genelkurmay Başkanlığından yeniden çatışma sesleri gelmeye başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MARMARİS’ den İSTANBUL’A GELDİ

DARBENİN ÖNLENMESİ İÇİN İLK KARŞI HAREKET

Darbenin önlenmesine yönelik ilk karşı hareket 04.54’te Erzurum’dan iki F-16 uçağın, ‘düşürme’ yetkisiyle havalanmasıyla başladı. Uçak düşürme yetkisiyle kalkan bütün hava savunma uçaklarına angajman yetkisi verildi.

Gölbaşı’nda 42 kişinin hayatını kaybettiği Özel Harekât Merkezi bölgesindeki olayların saat 06.00 itibarıyla kontrol altına alındığı bildirildi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bu kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarına iki bomba atıldı. Darbecilerin Millet Camisi’nin önüne park etmiş araçlardan birinin üzerine saat 06.19’da bomba atması sonucu 15 vatandaş şehit oldu.

Darbe girişiminde

İstanbul Boğaziçi Köprüsü

‘nü kontrol eden askerler, saat 06.40’tan itibaren teslim olmaya başladı.FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 29 albay ve 5 general görevden uzaklaştırıldı.

ORGENERAL AKAR, DARBECİLERİN ELİNDEN KURTARILDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı Üssü’ne düzenlenen operasyonla FETÖ ‘cü askerlerin elinden saat 08.26 itibarıyla kurtarıldı. Jandarma Genel Komutanlığı, 08.36’da emniyet özel harekât polislerince ele geçirildi. Karargahtaki Fetullâh çı Terör Örgütü’ne mensup askerler etkisiz hale getirildi, 200 kadar asker gözaltına alındı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), silahlı terör örgütü FETÖ üyesi hakim ve savcılar hakkında en ağır tedbiri almak üzere olağanüstü toplandı. Türkiye genelindeki tüm hakim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamaları ve adli tatilin iptaline karar verildi.

DARBE GİRİŞİMİNİN BASTIRILMA SAATİ 13.00

Darbe girişiminin tamamen kontrol aldığına ilişkin açıklama Başbakan Yıldırım tarafından yapıldı. Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Genelkurmay Başkanı, İçişleri, Adalet ve Milli Savunma Bakanları ile birlikte kameraların karşısına geçti. Yıldırım, “Bu kalkışma bastırılmıştır. Bir belayı büyük milletimiz basiretiyle defetmiştir” açıklamasını yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı ve 15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminde yaşananların dakika dakika anlatıldığı iddianamede darbe girişiminin tamamen kontrol altına alındığı saatlerle ilgili “Saat 13.00’te, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya Genelgesi’nde ‘Vatanın bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ dediği gibi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın liderliğinde, iktidar ve muhalefet partilerinin desteğiyle aziz millet, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimine ‘Dur’ demiş, azim ve kararlılığı ile istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Tarihler

15 Temmuz 2017

yi gösteriyor ve

Darbe girişimi sırasında tanklara, tüfeklere, FETÖ mensubu teröristlere karşı sokaklarda mücadele veren 249 kişi şehit, 2 bin 193 kişi gazi oldu.

Başta Ömer HALİSDEMİR olmak üzer bütün şehitlerimize

Allahtan Rahmet

Ailelerine başsağlığı diliyoruz

MİLLİ İRADE KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR !

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK