PAYLAŞ

ATOM RPG

ATOM RPG
ATOM RPG

ATOM RPG GAMEPLAY

Atom RPG Gamaplay yani Türkçe karşılığı ile oynanış. Oyun henüz bir haftalık taze bir oyun. Tabi hemen indirdik denedik ve beğendik. Daha önce Fallout oynayan varsa eğer bu oyunu da çok severek oynayacağından %100 eminiz. Daha sonra bu konuya geleceğiz ama öncelik olarak biraz oynanıştan bahsedelim. Oyunu indirdikten sonra girişimizi yapıyoruz ve karşımıza direk çok ayrıntılı bir karakter yaratma ekranı geliyor. Burada birbirinden farklı 10 karakter mevcut ama sadece bunlarla bitmiyor. İşte ayrıntı burada başlıyor. Fallouttan ayıran en büyük özellik bu ayrıntı. Her karakterin kendine göre özellikleri bulunmakta. Mesela karakteri seçiyoruz ve yan penceresinde karakterin değerlendirmeleri çıkıyor ve bize 10 skill point yani yetenek puanı veriyor. Bunları biz istediğimiz gibi veriyoruz. Seçenekler arasında tabanca kullanma, kıskançlık, konulara perspektif bakma,hızlı koşma, korkusuzluk vs. gibi birbirinden çok farklı yetenekler mevcut. Bunlardan istediğimizi yükseltiyoruz. Bunları ayarladıktan sonra oyunumuza giriş yapıyoruz.

Oynanış

Karakterimizi seçip yeteneklerimizi de hallettikten sonra oyunumuza giriş yapıyoruz. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da ilk girdiğin de kısa bir öğretici video izliyoruz ve video bittiğinde oyunumuz başlamış oluyor. Arazide oyuna başlıyoruz ve ilk işimiz hemen ilerimiz de bulunan koruyucu ile konuşmak. Koruyucu bize yapmamız gerekenleri anlatıyor ve konuşma bittikten sonra işe koyuluyoruz. Oyunun başları olduğu için sürekli bir koşturmaca sürekli bir konuşma balonları falan derken yaklaşıl bir 15dk harcıyoruz ve sonunda aksiyon kısmı. Sizden bir barınak yapmanızı istiyor ve bunun için yaratık kesmeniz gerekiyor. Dış dünyaya açılıp yaratık kesiyorsunuz içinden düşenler ile görevlerinizi yapıyor ve görev ödülleri ile çeşitli ekıpmanlar kazanıyorsunuz. Ayakkabı kıyafet sopa vs. Sizden yapmanızı istediğim belli bir yere gelene kadar yani, oyunu öğrenip nelere olaylara karşı yardım almadan başa çıkacağınız yere kadar görevle gitmek. Baktınız artık her şeyi biliyorsunuz görev yerlerini falan öğrendiniz haritaya gerek kalmadı, orada bırakın ve artık avlanma zamanı. Şimdiden iyi oyunlar herkese.

ATOM RPG FALLOUT

Fallout oynayan herkesin söyleyeceği tek şey bu oyunun bizde yerinin çok ayrı olduğudur herhalde. 1997’de piyasaya sürülen Fallout, zamanın en büyük ses getiren post apocalyptic rpg  olan westeland’dan esinlenerek yapılmıştır. (Post apocalyptic rpg kıyamet sonrası rol yapma oyunu anlamına gelir. Bu çeviri oyunun kıyametten sonra olacakları anlatıyor olarak algılanmasın tabi ki. Çevirinin tam manası kıyamet gibi bir olaydan sonra büyük savaşlar vs. sonra olacakları konu alıyor.) Oyunun turn based yani sıra tabanlı olması da oyuna büyük bir bağlılık sağlıyor. Yani ‘saldırı yapıcam ama ölmez de bir sonraki raund’a kalırsa dayanabilirmiyim’ yada ‘bu zırhım bir mermiyi daha kaldırır mı acaba’ diye düşünmekten ufak çaplı bir şirin stres içine de giriyorsunuz. Atom rpg’de daha rastlamadım ben ama büyük ihtimal Fallout gibi bu oyunda da ‘adult’ sahneler olacaktır diye düşünüyorum. Yapımcı belirtmemiş ama belli olmaz tabi. Bu konuya nereden geldik hemen unutmadan onu da söyleyeyim. Fallout bir westeland oyunun ileri sürümüdür. Fallout 1 ve 2 ‘nin teması westelanddan alınmıştır ve Atom rpg de Fallouttan esinlenmiştir. O yüzden oyunun kötü olması gibi bir durumun oluşacağını düşünmüyoruz.

ATOM RPG Post Apocalyptic

Oyunun yeni olması ve Türkçesinin daha olmadığı için ATOM rpg post apocalyptic yani ATOM RPG kıyametten sonraki diye bir çevirisi vardır. Çeviriye bakıp da kıyamet koptuktan sonrasını anlatan bir oyun demeyin sakin. Bu çeviri tam olarak şu anlama geliyor. Yapımcıların dediklerini direk aktarıyorum sizlere; Bu oyun kıyametten sonrasını yani büyük savaşlardan sonra oluşan durumu anlatıcak. Westeland ve Fallout’dan esinlenmiş olmamız önemli değil, biz kendi konumuzu işleyeceğiz. Bu da demektir ki istediğimizi yapabiliriz. Büyük savaşlar sırasında atılan bombalar yapılan çatışmalar ile insan nüfusu azalmış, kaynaklar neredeyse bitme noktasına gelmiş ve hayatta kalan canlı yaşamı azalmıştır. İşte böyle bir dünyada hayatta kalmaya çalışmak gerçek bir kıyamet sonrasıdır. Firma tam olarak böyle bir açıklama yaptı. Bizde oyunu indirdik denedik ve oyunun içinde savaş kalıntıları çokça mevcut. Ama bunlar bizim işimize gelir çünkü bize de eşya lazım. Kalıntılar arasında eşyalar bulabilir ve gelişebiliriz.

ATOM RPG ARM

ATOM RPG-arm
ATOM RPG-arm

Arm ingilizce de kol anlamına gelse de burada ki anlamı silahtır ve oyunda bir ateşli silahın varsa senden daha iyisi yoktur. Ama tabi ki silah bulmak çok ama çok zordur. Görev ödülleri yada yakın çevrenizde bulabileceğiniz tek silah sopadır. Bu nedenle oyunun yeni olmasını fırsat bilip erken davranıp dış dünyaya açılarak kalıntılar arasında bir silah bulmak, bizi en diğer oyuncuların en az bir hafta önüne geçirebilir. Tabi bunu yapmak da bir o kadar zordur. Yaklaşıl 14 saattir oyunu oynuyorum ve 4 harita atladım, bulabildiğim en iyi eşya yara bandı. Gerisini siz düşünün. Ama bu demek değildir ki oyun zor. Sadece oyun çok yeni ve hemen herkesin güçlenmesi demek oyuna olan ilgiyi azaltır ki Falloutta silah bulmak değil silah kullanan görmek için 2.5 hafta oynamıştım. Ateşli silahlar oyunun en iyileridir ama sadece kalıntılardan bulunmuyor tabi ki. Gezerken gördüğünüz fabrikalara kesinlikle girin. Fabrika içlerin de silah malzemeleri bulabiliyorsunuz ve bu malzemeleri birleştirip silah yapabiliyorsunuz. Sakın unutmayın silahınız olsa bile her yerde kullanmayın çünkü toplu bir grup gelip sizi öldürerek silahınızı alabilir. Yapmanız gereken ise tek başına yakaladığınız rakiplerinize karşı kullanmak. Şimdiden herkese iyi oyunlar.

ATOM RPG İndie

İndie’nin denilince akla tabi ki hiç bir şey gelmiyor. İndie oyunun yapımcı firması demektir. Büyük yapımcı firmaların almadıkları yada alamadıkları (ki ATOM rpg’yi bir türlü alamadılar) oyunların küçük firmalar tarafından alınıp piyasaya sürülmesi anlamına gelir. ATOM rpg ise büyük firmalar tarafından alınıp gelir getirene kadar yukarıda tutulup daha sonra bir köşeye atılmaması için kendi firması tarafından piyasaya sürüldü ve bence bu durum çok daha iyi oldu. Çünkü küçük firmalar her zaman öneriye açık firmalardır. Çoğu zaman attığınız maiilere bile gün içinde dönen firmalar vardır. Küçük olmaları bir dezavantaj değil aksina avantajdır onlar için. Bu nedenle ATOM rpg’nin yakın zamanda yüksek yerlerde olacağına inanıyoruz ve temenni ediyoruz. Oyunu indirmek isterseniz aşağıda linkini bulabileceksiniz ve oyuna girdiğiniz de bizi de arkadaş olarak eklemeyi unutmayın. Birbirimize yardımcı oluruz; Mobilhilecom

ATOM RPG Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 64-bit (7/8/8.1/10)
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo or equivalent
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 260 or equivalent
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX compatible sound card
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 64-bit (7/8/8.1/10)
  • İşlemci: Intel Core i5 or equivalent
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 or equivalent
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX compatible sound card

 

 

 

Oyunu indirmek için tıklayın

 

 

Sıradaki oyun için tıklayın

 

 

Sitemizdeki diğer oyunlar için tıklayın

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK