PAYLAŞ

Bedava İnternet VPN Config 2016 – 2017

İnternet ve internetle ilintili tüm ticari faaliyetler dünyada çok hızlı bir şekilde gelişmekte olan uygulamalardan biridir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızlı arttığı da göz önüne alındığı bir çağda internetin girmediği yer kalmamıştır. Eskiden internette gezmek ve interneti kullanmak çok büyük bir lüks sayılırken günümüz dünyasında olmazsa olmaz bir ihtiyaç olarak yerini almıştır. 7 ila 70 yaş arası hemen hemen her yaş ve gruptan insanın internet teknolojisinden yararlandığı görülmektedir. Soluduğumuz hava ve su gibi artık her yerde ihtiyaç olarak görülen internet kullanımı hayatımızın önemli bir parçası ve belki de düzeni olarak görülmektedir.

Dolayısıyla da herkes tarafından sınırsız internet kullanımı ve internetten olabildiğince ucuz olarak yararlanma imkânları araştırılmaya başlanmıştır. Bunun bir yolu da artık ücretsiz VPN yani Virtual Private Network olarak görülmektedir.

VPN Nedir?

Öncelikle VPN nedir bunun açıklamasını yapmak faydalı olacaktır. Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ ifadesinin kısaltılmışı olan VPN, daha basit bir anlatımla internet üzerinde alış verişte bulunan bilgisayarlar grubunu ifade etmektedir.

Bu özel internet ağı, yerel bir ağa fiziksel bir erişimi bulunmayan ve dışarıda yer alan bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmek için kullanılmaktadır. VPN’ler, ayrıca güvenlikli olmayan internet ağlarına bağlanırken ve bağlantıyı şifrelemek veya güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bütün bunların yanı sıra VPN’ler ülkeden kaynaklanan internet erişim kısıtlamaları sırasında da kullanılırlar. VPN’lerle yapılan bağlantı ile şifreli olarak gönderilen ve alınan hiçbir veri şifrelemenin yer alması sebebiyle görüntülenemez.

Niçin Herkes VPN Kullanmıyor?

Randımanlı yani hızlı ve kesintisiz bir internet VPN hizmeti için ücret ödemesi gerektiğinden çoğunluk tarafından tercih edilmemektedir. Bağlantılar farklı bir bilgisayar üzerinden yönlendirildiğinden, çoğu zaman normalde kullanılan internet bağlantısından daha düşük bir hıza sahip olabilmektedir.

VPN, genelde bağlanılamayan bir ağa iş, askeri veya okul gibi yerlere güvenle bağlanmak için kullanılır. Uzak erişim gerektiren işlerin yapılması esnasında, engellenmiş olan web sitelerine veya yasaklı web sitelerine erişim için, yasal veya yasa dışı bilgilerin indirilmesi esnasında güveliğin sağlanabilmesi için, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle bağlantıları koruyabilmek amacı ile veya virüs veya ataklardan korunmak için, ülkelere ait gizli internet sayfalarına ve özel hizmetleri kullanabilmek için VPN kullanımı oldukça elverişli bir bilgi alış verişini sağlayan ağlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

VPN’i Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pek çok ortamdan alınan VPN hizmeti olmasına rağmen sunduğu işlevler, sunucu konumu, bağlantı ile ilgili protokol ve en önemlisi fiyat konusunda dengeli bir seçim yapmak yerinde olacaktır. Fiyatlar indirilen veya gönderilen dosyanın sıklığı ve büyüklüğü ile bağlantılı olarak değişebilmektedir. Amaç sadece konum kısıtlamalarından kurtulmak ve yasaklı sitelere erişimi sağlayabilmek ise uygun fiyatlı seçenekler de karşınıza çıkacaktır.

İyi Bir VPN Hizmeti İçin Bulunması Gereken Özellikler

İyi bir VPN hizmeti için internet erişiminin kullandığı protokol çok önemlidir. Konunun uzmanları her ne kadar değişik protokoller olsa da hepsinin güvenlik konusunda eşit mesafede olduğunu belirtmektedirler. İkinci önemli konu ise çıkış konumları olarak görülmektedir. Bağlanmak istenilen ilgili ülkenin VPN konumunu tercih etmek her zaman avantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin Almanya’da bulunan bir yarışmayı seyretmek için Almanya’ya hizmet veren bir VPN bağlantısını kullanmak daha iyi olacaktır. Bir başka önemli konu ise, tutulan günlük kayıtlarıdır. Her ne kadar veriler güvende ise de eğer VPN sağlayıcının politikasında Günlük Kayıtları tutuluyor ve bu bir şekilde istendiğinde verilebilir şekilde hizmet akdinde yer alıyorsa, seçimin buna göre yapılması daha doğru bir karar olacaktır.

VPN İçin Son Önemli İki Nokta

VPN kullanmak her ne kadar sizi zararlı yazılım ve casuslardan koruyor olsa bile bazı virüs ve trojanlar için halen tehlike kaçınılmazdır. Dolayısıyla seçim yaparken bu özelliklere dikkat etmek gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus ise, bağlantı kalitesinin değişkenlik göstermemesidir. Masa üstü bilgisayarda kullandığınız bir VPN bağlantısı ile mobil olarak kullandığınız bağlantının aynı kalitede olmasını sağlayan hizmet sağlayıcıları oldukça fazladır, lakin tersi de mümkündür. Dolayısıyla bu hususa dikkat etmek gerekmektedir.

Ücretli sağlanan VPN’ler gizlilik için daha uygundur. Genellikle de reklam almazlar. Etkinliği kaydedip kaydetmemeleri ise sizin alacağınız hizmete göre değişmektedir. Ücretsiz sağlanan VPN hizmetlerinde genelde alınan reklamlar ve gizlilik konusunda yaşanan sıkıntılar sebebiyle dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak sürekli bir kullanım gerekmeyecekse, para harcanılmadan da işleri halledebilecek bir VPN sağlayıcısı bulmak da mümkündür. Birçok VPN sağlayıcı, satın alınmadan önce deneme yapılması için ücretsiz hizmet dahi verebilmektedirler.

Bu Günün Bağlantıları

2016 – 2017 döneminde yani günümüzün internet dünyasında ucuz ve en fazla internetten yararlanmak için seçim yapmak zorunda kalmaktayız. Piyasada yer alan GSM operatörleri bu konuda birbirleri ile yarışmakta ve müşteriye en cazip teklifi verebilmek ve müşteriyi kazanabilmek adına değişik kampanyalar gündeme getirmektedirler.

Son zamanlarda bu zorlu rekabet SMS, konuşma dakikaları gibi ve beraberinde VPN teknolojisi kullanımı için ücretsiz hizmet sağlama şeklinde görülmektedir. Bu kampanyalar beraberinde daha kaliteli hizmeti alma imkânı sağladığı gibi aynı zamanda cihazların üst modellerini elde etme imkânı, ürün yelpazesinde çeşitlilik, daha iyi müşteri hizmeti, daha uygun fiyatlar şeklinde kendini göstermektedir.

VPN hizmetini veren pek çok internet sitesi ve uygulama bulmak mümkün fakat dikkat edilmesi gereken bir husus almış olduğunuz operatör ile kullanım yaptığınız VPN uygulamasının birbirini tamamlamasıdır. VPN kullanımı genelde basit yazılımların kullanımı ile başlamaktadır. En popüler uygulama ise OpenVPN olarak görülmektedir. Bu VPN programı ile elde bulunan Config dosyaları yani XML dosyası bulunmaktadır. Hemen hemen her bir ASP.NET uygulamasının bir WEB Config dosyası ve içinde çeşitli yapılandırma ayarları barındırır.

Ücretli Ve Ücretsiz Bazı VPN Hizmetleri

TorVPN (Ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı politika ile hizmet verilmektedir.), Windows, OS X, Linux, iOS, Android (Platformlar), Protokol SSL (sitede OpenVPN olarak anılıyor), Macaristan’da bulunmakla birlikte çıkış sunucuları da Macaristan’da yer almaktadır. Bant genişliğinin kullanımı ve ödeme detayları dışında herhangi bir bilgiyi kaydetmiyor. Fiyatı, aylık 1GB’a kadar ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

proXPNP (Ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı politika ile hizmet verilmektedir.) Windows, OS X, iOS (Platformlar), Protokol SSL, PPTP, merkezi ABD’de ve ABD, Hollanda, Singapur ve İngiltere’den çıkış sunucuları bulunmaktadır. e-posta adresi, ödeme bilgisi, bant genişliği kullanımı, bağlantı süresi, giriş çıkış saatleri olmak üzere günlük kaydı tutmaktadır. Bu günlükler 14 gün veya daha az süre için saklama ve paylaşmama sözü verilmektedir. Ücretsiz yapılan bağlantıda hız 300kbps olmakla birlikte Miami’daki (ABD) çıkış noktasıyla sınırlandırılmaktadır.

Yine Türkiye’de hizmet veren telefon operatörleri de bu tür kampanyalar ile hizmetlerini son zamanlarda genişletmeye başlamışlardır. Özellikle 10GB’lık VPN bağlantılı özel avantajlı hizmetleri ile de gündeme gelmeye devam etmektedirler. İnternette yer alan bazı web sayfalarında da görüldüğü üzere VODAFONE, Proman ile sınırsız internet imkânı sunmakta iken TURKCELL, NETLOOP ile sınırsız internet kullanım imkânı vermektedir. Yine de seçim yapmadan önce iyi bir araştırma yapmak yerinde olacaktır. İyi bağlantılar.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK