PAYLAŞ

VPN, genel olarak ağ gizleme servislerine verilen isimdir. Genellikle illegal işler yapmak isteyen kişiler veya internette ücretsiz bir şekilde surf yapmak isteyen kişiler bu tür programları tercih ederler. Genel olarak normal internet bağlantılarından yavaş olan bu bağlantılar, çeşitli ayarlamalar ile birlikte gayet üst düzey hizmetler için kullanılabilmektedir.

VPN hizmeti veren pek çok uygulama ve internet sitesi var. VPN’ler, mobil cihazlarda kullanılmaktadır ve operatörlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Turkcell için almış olduğunuz bir VPN ayarını, Türk Telekom adına kayıtlı bir telefonda kullanamazsınız. Kısacası her mobil operatör için ayrı VPN ayarı almanız gerekir.

Genel olarak VPN kullanan kişiler, VPN hayatlarına OpenVPN ismindeki program ile başlamaktadırlar. İnternet ortamında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu VPN programı, elinizde bulunan config dosyalarına göre çok farklı bir şekilde hizmet vermektedir. Sizin de bu programı kullanmanız için mutlaka en az 1 adet config ayarı dosyasına sahip olmanız gerekir. Başta da söylediğimiz gibi config dosyaları operatörden operatöre değişiklik göstermektedir. Ayrıca almış olduğunuz config dosyasının güncel ve çalışan ayarlar içerdiğinden emin olun. Aksi taktirde program, istendiği gibi hizmet vermeyebilir.

Son zamanlarda ismini sık sık duymaya başladığımız Psiphon da, ilerleyen tarihlerde gayet popüler bir VPN programı olacakmış gibi görünüyor. Bir çok farklı VPN programının aksine Psiphon, herhangi bir ayar dosyası gerektirmemektedir ve gereken ayarlar, uygulamanın kendi dosyalarında mevcuttur. Dolayısıyla uygulamayı kullanabilmek için indirip açmanız yeterli olacaktır. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra, hangi platform için internet bağlantısını kullanmak istediğinizi soracaktır. Burada “For All Apps” seçeneğini işaretleyerek cihazınızdaki tüm uygulamaları VPN ile kullanabilirsiniz. OpenVPN’in aksine en az bir internet bağlantısı gerektiren bu VPN, genellikle yasaklı internet sitelerine giriş yapmak için tercih edilen bir uygulamadır.

Şimdi gelelim en detaylı VPN programına. Bu programın ismi Hola. Pek çok farklı dilde ve ülkede bu uygulama aktif bir şekilde kullanılmakta. Ayrıca bu uygulama sayesinde sadece IP adresinizi değiştirmiş değil, aynı sayede farklı bir ülkeden de giriş yapabileceksiniz. Giriş yapmak istediğiniz ülkeyi seçmek de tamamıyla size kalmış. Onlarca seçenek arasından bağlanmak istediğiniz ülkeyi seçin ve giriş işlemlerinizi tamamlayın. Oldukça kolay bir kurulum ve kullanıma sahip olan bu uygulama, çok küçük boyutlu olduğu için de pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

VPN programları arasında pek büyük bir verim farkı yok. Ancak eğer config ayarları araştırıp oluşturmayı seviyorsanız mutlaka Open VPN isimli uygulamayı tercih etmenizi öneririz.

Çalışan Configleri indirmek için şurayı kullanabilirsiniz; Çalışan Config indir

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK