PAYLAŞ

Cities Skylines

Cities Skylines
Cities Skylines

Cities Skylines, Teknoloji ve endüstri devrimi ile insanoğlu tarımcılığı bir kenara bırakıp büyük şehirlere göç etmeye başladı. Tabii ki, “Nerede çokluk, orada sorun…” deyimi de burada devreye girdi. Gürültü, kalabalık, trafik, hava kirliliği gibi terimler sık sık dile getirilir oldu. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar bunların hepsini çok iyi bilirler. İşte bu yoğun göç ile birlikte, belediyecilik de hızla önem kazandı ve işini düzgün yapan belediyeler hem insanlara rahat bir yaşam alanı, hem de mutlu bir hayatın anahtarını sundu. Cities Skylines’da bu düzgün belediyeciği yapmak bizlere düşüyor. İlk SimCity ile oyun dünyasına merhaba diyen bu tür, peşinden gelen Cities: XL ile devam etti. 2013 yılında piyasaya çıkan SimCity ise baştaki sorunları aşarak belediyecilik hayranlarını tatmin etmeyi başardı. Cities XL ise her ne kadar başarılı bir oyun olsa da, bulundurduğu optimizasyon problemleri ve sayısız hata ile saç baş yoldurttu. Ama artık elimizde yeni bir oyun var, Cities Skylines!

Cities Skylines İnceleme

Cities Skylines’ı türün diğer örneklerinden çok fazla ayıracak bir özellik yok ama Cities Skylines sunduğu bütün özellikleri, her ne kadar fazla yenilikçi olmasa da tam sunması gerektiği gibi, sorunsuz bir şekilde önümüze sermiş. Yani şundan emin olabilirsiniz ki, oyunu oynadığınız süre boyunca hemen hemen hiçbir hata ile karşılaşmayacaksınız. İşin garip kısmı ise, SimCity’nin arkasındaki devasa ekibe rağmen, Cities Skylines yalnızca 13 kişilik bir ekiple sorunsuz bir oyunu geliştirmeyi başarmış. Burada Paradox’a saygılarımı sunuyorum.Skylines’ın amacı, tıpkı SimCity’de olduğu gibi şehrinizde yaşayan insanları olabildiğince mutlu etmek. Bunu nasıl başaracağız? Tabii ki ihtiyaçlarını gidererek, vergileri düşük tutarak, yaşanabilir bir şehir oluşturarak. Oyuna başlar başlamaz karşınıza bomboş bir harita gelecek. Yollarınızı yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, kafanızda bir şehir planı oluşturmak olsun. Çünkü kötü bir başlangıç yaparsanız, ileride bunu toparlamak çok ama çok zor olacak. Naçizane tavsiyem, yol yaparken, yolun etrafına yerleştireceğiniz alanların orantısını iyi ayarlamanız, yani mümkün olduğu kadar oluşturduğunuz dikdörtgenlerde arada boşluk bırakmayın. Bu sizi hem yerden tasarruf ettirecek, hem de düzgün bir plan oluşturmanızı sağlayacak. Tabii ki mümkün olduğu kadar derken, elektrik telleri çekmek için bir karelik boşluk bulundurmayı da ihmal etmeyin.

Cities Skylines Oynanış

Cities Skylines-oynanış
Cities Skylines-oynanış

Cities Skylines içerisinde toplam 4 çeşit bölge şekli var. Bunlar; Residential (Yaşam alanı), Commercial (İş yerleri, lokantalar, marketler vs.), Industrial ( Endüstriyel alanlar, fabrikalar vs.) ve Office (Ofis) olarak ayrılmış. Başta vermeniz gereken ağırlık tabii ki Residential diye adlandırılan yaşam alanlarını oluşturmak. Bundan sonra sırası ile Industrial ve Commercial alanlarına yoğunluk verebilirsiniz. Tabii ki alanları oluşturmadan önce, su gideri, elektrik gibi hayati ihtiyaçları hazır etmeyi unutmayın. unu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Cities Skylines zor bir oyun değil. Bunu söylüyorum çünkü yukarıda belirttiğim düzeni sağlayabilirseniz, ekonomik olarak çok fazla sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ama tabii ki oyuna başlar başlamaz fazla açılmamakta fayda var. Yani mümkün olduğu kadar küçük ölçekte oyuna başlayın. Dilerseniz zamanla şehrinizi büyütebilirsiniz. Ayrıca hayati ihtiyaçları hazır etmeden kesinlikle yeni alanlar oluşturmayın.

Cities Skylines Steam

Elbette her oyun gibi Cities Skylines da geliştikçe karmaşıklaşan bir oyun. İlk başladığınızda okul, hastane gibi her yerde olması gereken özellikler bile kapalıyken, nüfusunuz geliştikçe bu özellikler aktif oluyor ve bunlara ihtiyaçta hızla artıyor. Mesela bir okul yaparken, mevcut yol durumunuza göre bu okulun hangi alanlar içerisinde etkin olabileceği oyun içerisinde gösteriliyor. Eğer okul tüm yaşam alanlarını kapsamıyorsa, ikinci bir okul yapmak zorundasınız. Aksi takdirde huzursuzluk çıkabilir, çevik kuvvet olay yerine çağırılabilir. htiyaçlar sadece eğitim ile sınırlı değil elbette. Sağlık, güvenlik, atık, elektrik, su gibi bir çok ihtiyacı eş zamanlı olarak karşılamalı ve devamlılığını sağlamalısınız. Özellikle güvenlik, şehriniz büyüdükçe ciddi önem kazanıyor. Karakollara çok daha fazla yer vermek zorundasınız. Tabii ki belli nüfus kilometre taşlarını aştıkça daha büyük karakollar, okullar, hastaneler, itfaiye istasyonları emrinize amade olacak. Ama bunları yapmak ve işletmek sandığınız kadar ucuz olmayacak.

Cities Skylines Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Microsoft Windows XP/Vista/7/8/8.1 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo, 3.0GHz or AMD Athlon 64 X2 6400+, 3.2GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: nVIDIA GeForce GTX 260, 512 MB or ATI Radeon HD 5670, 512 MB (Does not support Intel Integrated Graphics Cards)
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Microsoft Windows 7/8 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-3470, 3.20GHz or AMD FX-6300, 3.5Ghz
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: nVIDIA GeForce GTX 660, 2 GB or AMD Radeon HD 7870, 2 GB (Does not support Intel Integrated Graphics Cards)
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
Oyunu indirmek için tıklayın
Sıradaki oyun için tıklayın
Sitemizdeki diğer oyunlar için tıklayın

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK