PAYLAŞ

Fiber internete Nasıl Geçilir

Fiber İnternet Nedir konusundada bahsettiğimiz fiber kablo sistemi internet hızınızın yükselmesine olanak sağlar. Ancak Türkiye’de henüz bütün il ve bölgelerde fiber internet’e geçemedik. Bulunduğunuz il de fiber alt yapı oluşumu olabilir ancak ilçede olmama gibi bir durum söz konusu. Bu konuda detaylı bilgiyi internet sağlayıcınız olan firma ile görüşüp bilgi almanız gerekmektedir. Fiber internet’in tamamen alt yapı değişimi olduğunu hatırlatarak henüz bulunduğunuz mühitte bakır kablo kullanımı olma ihtimalini düşünmelisiniz. Fiber İnternet Geçişi için öncelikle bulunduğunuz yerde internet sağlayıcınızın Fiber alt yapı hizmeti sağlayıp sağlamadığını öğrenmeniz gerekmekte. Bunun için TTNET’in TTNET Fiber Nerede var ? uygulamasını veya Turkcell Superonline web sitesine girerek “Fiber nerede” kısmından veya bir diğer tercih olan bağlı olduğunuz sağlayıcının müşteri hizmetlerini aramalısınız.

Şuanda her il de hizmet vermeyen fiber internet aynı zamanda bazı illerde hizmet vermesine karşı illerin bölgelerine hizmetini henüz açmadı. Oldukça maliyetli ve meşaketli bir iş olan fiber alt yapı geçişi tüm il ve ilçelere gelmesi uzun sürecek gibi. Altyapı kablolama sistemi tamamen bakır kablolardan fiber (hızlı) kablolara geçişi için yıllardır beklenmesindeki temel etkende aslında budur. İlk girişimi Turkcell büyük bir yatırım ile yapıp sektöre Fiber internet konusunda öncülük etmiştir. Eğer bağlı olduğunuz İl ve Semt’te Fiber kablolama sistemi mevcut ise internet sağlayıcınız aracılığı ile fiber alt yapıya geçiş yapabilirsiniz. Türkiye genelinde sağlayıcılar fiber alt yapı ya geçiş için ek ücret talep etmezler. Ancak internet paketinizin fiber internet’e uyumlu olması gereksinimi doğabilir. Çok fazla olmasada arada fiyat farkı olabiliyor.

Fiber İnternete Geçiş

Gerekli şartları sağladığınız taktirde ( bulunduğunuz mühitte alt yapı sisteminin olduğunu ve paketinizin fiber uyumlu olduğunu varsayarsak fiber internete geçiş için imkanlar sağlanırsa ) internet sağlayıcınız internetinizi bağlamaya geldiğinde fiber kablolar aracılığı ile alt yapınızı fiber internet olarak sağlayacak ve gerekli hıza erişmenize yol açacak. Bulunduğunuz il ve ilçede fiber alt yapı var ancak internet hızınız halen sizi tatmin etmiyor ise de yine bağlı olduğunuz internet sağlayıcısına ulaşarak gerekli bilgilendirmeyi yaptığınız taktirde tarafınıza net bir şekilde dönüş yapılacaktır. Fiber internet çalışmalarına şuanda önemli ölçüde önem verilmekte. Eğer gerekli işlemler yapıldı ancak halen internet hızınızda bir değişiklik yok ise (bu zor bir olanaktır) internet sağlayıcınızın bulunduğunuz yerdeki alt yapı çalışması başarılı gerçekleşmemiştir. Bilgilendirmeniz taktirinde tekrar inceleme başlatılıp gerekeni yapacaklarını düşünüyorum çünkü şuanda fiber alt yapının kullanıcılara kazandırdığı kadar şirketlere de kazandırdığı artılar mevcut. Unutmayın , bazen bulunduğunuz il , semt ve hatta 2 mahalle arkanızda fiber alt yapı sağlanabilir. Ancak henüz sizin bulunduğunuz mahalleye gerekli hizmet sağlanmamış olma ihtimali mevcut. Türkiye’deki internet kullanıcılarına sunulan Adil Kullanım Kotası fiber internet kullanıcılarınıda etkilemektedir. AKK ( Adil kullanım kotası ) aşıldığı taktirde alt yapınızın fiber olduğu gözetmeksizin internet hızınız düşürülür ve sizi tatmin etmeyecek seviyelere geriler. En yaygın fiber internet ağı ise Turkcell superonline fiber internet olarak bilinmektedir.

Fiber İnternet Fiyatları 2016

Burası ocak 1 tarihinde güncellenecektir. Takipte kalın.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK