PAYLAŞ

Northgard

Northgard
Northgard

Northgard, Firma tarafından türünün gerçek zamanlı bir strateji oyunu olduğu söylenen oyunumuz İskandinav mitolojisi temel alınarak yaratılmış. Oyunda klanınızla yeni keşfedilmiş bir kıtada var olma savaşı verip gelişmeye, büyümeye ve kıta’da baskın hale gelmeye çalışıyorsunuz. Şu an sadece tek oyunculu bölüm açık olsa da tam sürüm yayınlandığında Campaign ve Multiplayer kısımlarının da var olacağını Northgard’ı açtıktan sonra karşımıza çıkan ilk ekranda görebiliyoruz. Tek oyuncu kısmına girdiğimizde oyuna girmeden önce yapılabilen ayarlar arasında şu an 3 zorluk, 4 renk, maksimum 3 rakip ve 5 zafer türü seçilebiliyor.

 

Northgard Steam

Zafer türleri sırasıyla; tüm rakipleri yok ederek ulaşılabilecek “Domination”, Lore olarak adlandırılan kısımdaki 3 tanrının kutsamasından sonra açılan Ancestral Knowledge bilgisinin edinilmesi ve 4 lore master mevcuduyla kazanılan “Wisdom”, stokta ve ticaretle kazanılmış belirli miktar kröwn ile 4 tüccar sonucunda ulaşılan “Trade”, bazı bölgeleri kolonileştirip ve Altar of the Kings binasını inşa ettikten sonra eğer bir miktar ün kazanmışsanız elde edebileceğiniz “Fame” ve nasıl olduğunu tam çözemediğim, büyük ihtimalle haritada gerçekleşen belirli olayları gerçekleştirince ulaşılabilecek “Map Special” olmak üzere toplam 5 çeşitten oluşmakta. Bir sonraki ekranda oyun tam erişime geçtiğinde 5 adet olabilecek klanlardan şu an sadece üçünü seçebiliyoruz. Bunlar Fenrir – Kurt Klanı, Eikthyrnir – Geyik Klanı ve Heidrun – Keçi Klanı. An itibarıyla dördüncü klanın resmi koyulmuş durumda ve resimden de anlaşılacağı üzere bu klanımız Kuzgun Klanı olacak gibi gözüküyor. Bu klanların kendisine göre başlangıç ve Ün (fame) bonusu var.

 

Northgard Gameplay

Northgard-gameplay
Northgard-gameplay

Oyuna 3 insanla başlanıyor ve ana binanızdan belirli bir süre geçtikçe tek tek yeni insanlar çıkıyor. İnşa bölümündeki izci kampı, tarla, demirci ocağı gibi çeşitli binaları kurup insanları savaşçı, madenci, tacir gibi çeşitli birimlere dönüştürebiliyorsunuz. Bazı binalara tabi ki diğer oyunlarda da olduğu gibi temel binalar inşa edildiğinde ya da Lore araştırmaları yapıldığında erişilebiliyor.Binaların çoğunu eğer inşa ettiğiniz bölgede o binanın kullanacağı birim varsa oraya kurabiliyorsunuz. Örneğin avcı loncası binasını ancak av hayvanlarının olduğu bölgeye ya da madenleri ancak demir ve taşın bulunduğu bölgelere inşa edebiliyorsunuz. Oyunda kullanılan kaynaklar ise beş adet: Gıda, odun, kröwn (para), taş ve demir. Gıdayı binalar dışında bölgelerinizde boş boş dolanan insanlarınız kendiliğinden topluyor fakat diğer birimler için binalar kurup oralara insanlar göndermeniz gerekiyor.

Northgard strateji

Northgard oynanış tarzı olarak biraz Settlers’ı andırıyor gibi. Settlers tarzı inşa ve birim üretimi sonrasında kendi bölgenizi genişletmek için izci ile yan bölgeleri keşfediyorsunuz ve sonrasında o bölgede eğer draug, kurt gibi yaratıklar yoksa belirli sayıda gıda ödeyerek orayı kolonize edebiliyorsunuz. Eğer yaratıklar varsa önce onları yok etmeniz gerekiyor. Yeni bölgelere yayılmak temel amacınız olmak zorunda çünkü her bölgeye belirli sayıda bina yapmaya izin veriliyor ve daha önce bahsettiğim üzere kaynak elde edebilmek için belirli bölgelere inşaların yapılması gerekiyor. Sol tarafta, haritanın üzerinde anlık akış halinde bahar/yaz ve kış dönemlerini gösteren bir zaman bandı var. Bu bantta size; ileri ki zamanda fırtına, deprem, fare salgını gibi felaketlere maruz kalınacağının uyarısı yapılıyor ve bu felakete karşı gerekli olan hazırlık ve stokları yapmanız için size tavsiye veriliyor. Bu felaketler her dönem meydana gelmese bile kış mevsimine girildiğinde kaynakların ve askeri birim güçlerinin azalmasıyla gerçek hayatta eski çağlardaki kış mevsiminin zorluğunu hissediyorsunuz.

 

Northgard Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows Vista or better
  • İşlemci: Intel 2.0ghz Core 2 Duo or equivalent
  • Bellek: 1 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia 450 GTS / Radeon HD 5750 or better
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 400 MB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: Minimum display resolution: 1366×768
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 or better
  • İşlemci: Intel i5 3.1 Ghz Quad core
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GTX 660 / Radeon HD 7800 or better
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 400 MB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: Recommended display resolution: 1440×900

 

Oyunu indirmek için tıklayın

 

Sıradaki oyun için tıklayın

 

Sitemizdeki diğer oyunlar için tıklayın

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK