PAYLAŞ

Online oyunlar 2000’li yıllardan bu yana gündemimiz içerisinde yer alıyor. Ve 2000’li yıllarda  küçük çaplı olan online oyun sektörü, o kadar  kısa bir süre de gelişti ki oyun yapımcıları, bu durumu şaşkınlıkla karşıladı. 2011 yılında toparlanan verilere göre online oyun sektörünün büyüklüğü Dünya çapında 70 milyar dolar olarak belirlenmiş. Bu büyüklükten bizim ülkemize düşen pay ise 200 milyon dolar civarındadır. Peki online oyunların bu kadar sevilmesindeki etken nedir? Neden bu kadar tercih ediliyor?

ASLINDA BİR ÇOK SEBEP VAR!

3169874013968714208

Her şeyden önce genelde online oyunlar için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Konsol oyunlarda olduğu gibi DVD ve CD için para ödemenize gerek kalmıyor yani. Dolayısıyla, hızlıca oyunu bilgisayarınıza indirmeden oynayabilirsiniz. Ve online oyunların kullanımı oldukça kolaydır. Oynarken zorlanacağınız bir şey yoktur.  Sektörde online oyunlarının bu kadar pay almasında kullanıcılara sunduğu  birde sohbet alternatifi var tabii ki. Kendi arkadaşlarınızı ekleyip onlarla oynama avantajı da sağladığı için online oyunlar hep daha çok tercih ediliyor.

league-of-angels-70f82

Son dönemlerin favori oyunlarından Loa 2 sektörde önemli paya sahip online oyunlardan  sadece bir tanesi. Loa 2 ve diğer tüm online oyunlar hem grafiksel hem oynanış bakımından ciddi manada kendilerini geliştirmiş ve epey yol katetmiştir. Online oyunlarda grafikler konusundaki gelişme gözle görülür derecede. Bunu hepimiz zaten biliyoruz. Online oyunların ilk piyasaya çıktığı yıllardaki grafiklere bir bakın birde  günümüzdeki görsellere bakın. Karşılaştırma yaptığınızda ne görüyorsunuz? Çok ayrı iki dünya değil mi? Buradan bazı şeylerin ne derece aşıldığı gayet aşikar.
maxresdefault

Online oyunların hızlı gelişmesindeki temel sebeplerden birisi ilk çıktığında bilgisayar kullanımın az olmasıydı. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar kullanımı da yaygınlaştığı için online oyunlara ilgi artmıştır. Ayrıca gelişen teknoloji oyun kültürümüzü de oldukça etkiliyor. Her geçen gün daha kaliteli, ilgi çekici cezbedici oyunlarla karşılaşıyoruz ve oynamadan edemiyoruz. Bu yüzden bu sektör durmadan gelişecektir. Bu ilgi hiç azalmayacağı gibi günden güne de artacaktır!

android-online-oyunlar

Online oyun sektöründe lider olan oyunlara gelecek olursak,  LOL, CS – GO, Battlestar Galactica, Pirate Storm, Supremacy 1914, Skyrama ve Steel Legions sevilen oyunlardan sadece birkaç tanesidir. Aksiyon, macera ve strateji gibi farklı türlerin bir arada olduğu ve simülasyonun da önemli bir paya sahip oluğu online oyunların sektördeki payı oldukça büyük ve önemlidir.

mitoloji-online

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK