PAYLAŞ

PREY İndir

prey-indir
prey-indir

PREY, E3 2016’nın en çok dikkat çeken yapımlarından biri de Bethesda konferansında sürpriz bir şekilde boy gösteren Prey’di hiç kuşkusuz. Ancak sürpriz olan kendisini görmemiz değil, hiç beklemediğimiz bir biçimde, baştan aşağı yenilenmiş olarak karşımıza çıkmasıydı. Kahramanımızın kısır bir döngü içine hapsolduğunu gösteren birkaç sahne, giderek kızaran gözü, daha sonrasındaysa Dead Space’i andıran sahneler… hepsi bizi bizden almıştı. Ama gözümüzün önünde olmasına rağmen görmediğimiz pek çok şey varmış meğer o videoda. Örneğin kahve fincanı… Eğer dikkat ederseniz karakterimiz her sabah kalktığında bir fincan kahve içiyor. Ama bunu üçüncü kez yaptığında tuhaf bir şekilde hareket eden ve tıslayan “ikinci” bir fincan görüyoruz. Eğer kısır bir döngüdeysek normalde orada olmaması gerek, değil mi? Peki neden tıslıyor? Ve etrafındaki siyah çizgiler ne?

PREY Game Play

Prey, game play yani oynanış bakımından biraz zorlayıcı oyundur. Gerek grafik gerekse de kontrol bakımından oyuncuyu zorlayacak teknikler vardır. İlk olarak oyuna girdikten sonra ‘ne olduğuna’ dair bir kaç dakikalık bir video izliyoruz ve oyuna giriş yapıyoruz. Oyuna girdiğimiz de Talos 1 adında bir uydu’da uyanıyoruz ve hareketlendiğimiz anda etrafımızda bir şeyler de hareket etmeye başlıyor. Bu hareket edenler ise ufak yaratıklar. İlk başta size saldırmıyor ama ilerlemeye başladıkça size saldırmaya başlayacaklar. Hemen ilk köşeyi döndükten sonra yerde bir bıçak bulacağız ve ilk önce bıçak ile yaratıkları öldürüyoruz. Ardından biraz ilerledikten sonra ilk silahımızı buluyoruz ve işler artık daha kolay olacak derken, yaratıkların sayısı çoğalıyor ve daha büyük yaratıklar gelmeye başlıyor. İlerledikçe tabi ki sizde odalardan yada yerde yatan cesetlerin yanından daha iyi silahlar elde ediyorsunuz. Oyunda yapmanız gereken ise verilen koordinatları izlemek ve aldığınız talimatları yerine getirmek. Bu sayede sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Unutmadan oyunda ‘mimic’ adı verilen ve yerdeki kutularda, köşede ki duvarda gizli olan yaratıklar var. Bunlar bir anda ortaya çıkıp üzerinize atlıyor. Yapmanız gereken ise yanlarından geçerken bir-iki kere ateş etmek. Eğer içinde mimic gizli ise direk ortaya çıkacaktır. Şimdiden iyi oyunlar.

Prey game history

İnsanların uzayda gerçekleştirdiği aktivitelerden haberdar olan “toplama” bir uzaylı ırkı olan Typhon, Dünya gezegenine saldırıyor. Saldırının ardından Dünya’yı savunmak için harekete geçen Amerika ve Sovyetler Birliği güçlerini birleştirerek Typhon’u yakalıyor.Birlikte Kletka adlı bir uzay istasyonu kurup Typhon’u bu istasyona hapsediyor ve Ay’ın yörüngesine bırakıyor.  Sovyetler Birliği dağılınca Amerika, Kletka’nın tüm yetkilerini üzerine alıyor ve Typhon’u “Axiom Projesi” adlı bir araştırma için kullanmaya başlıyor.  “Pobeg Kazası” sonucu Kletka’daki çalışanların çoğu Typhon’ın saldırıları sonucu hayatını kaybediyor ve Typhon’u canlı bir şekilde uzay istasyonunun içinde bırakıyor. TranStar Şirketi, Kletka’yı satın alıyor ve 2030 yılında da adını Talos I olarak değiştiriyor. Burada amaç, gelişmiş araştırma teknolojilerini kullanarak Typhon’u incelemek ve insanlığa yeni bilgiler kazandırmaktır. Bu araştırmalar sonucu TranStar, Nöromod adı verilen yeni bir teknolojiyi keşfediyor. Bu modlar sayesinde insanlar normalde sahip olamayacakları yeni yeteneklerin sahibi oluyor. Yani bir bakıma, uzaylı DNA’sı ile insan DNA’sı karışıyor.  Gittikçe büyüyen Talos I istasyonu farklı kültürlerden farklı insanlara sahip olduğu için istasyonun birçok bölgesi de birbirinden çok farklı tematik özelliklere sahip oluyor. Böylesine detaylı bir arka plandan sonra Prey’in ve Morgan Yu’nun hikayesi, 2032 yılında başlıyor.

Prey weapon

prey-weapon
prey-weapon

Sahip olduğunuz materyalleri kullanarak kendinize yeni silahlar, bu silahlar için mermi paketleri ya da can paketleri yapabiliyorsunuz. Yapımları gayet kolay. Materyaller de nereye bakacağınızı bilirseniz bulunması çok kolay. Her yeri didik didik edin. Nereden ne bulacağınız hiç belli olmuyor! Gizli gidişat için kullanabileceğiniz eşyalar da bulunuyor. Örneğin Typhon Lure adlı bombayı kullanarak uzaylı düşmanlarınızın dikkatini başka noktalara çekebilir ve gizlice arkalarından sızabilirsiniz. Veya onlar sizi ararken kendinizi bir mimik gibi, başka bir eşyaya çevirebilir ve etrafta gizlice hareket edebilirsiniz. Oyunda karşılaşacağınız çok farklı türlerde Typhon var. İlk başta çeşitli yerlerde farklı objeler halinde karşımıza çıkan ve gerçekten bir anda ortaya çıkarak korkutmayı başaran Mimic’leri görüyoruz. Biraz daha zaman geçirdikçe daha gelişmiş Typhon türleri ile karşılaşıyorsunuz. Uzaktan çeşitli şeyler fırlatıyorlar, yakından iki-üç vuruşta indiriyorlar. Alt edilmeleri ilk başta bir hayli zor. Hele ki bir de zorluk derecesini arttırdıysanız, işiniz bayağı zor. Şimdiden iyi oyunlar.

Prey steam

prey-steam
prey-steam

Arkane Studios’un kötü bir oyun yapması mümkün değil. cümleyi Dark Messiah of Might and Magic’i oynadığımdan beri bu cümleyi söyler dururum. Bizleri Dishonored gibi çok kaliteli, çok yenilikçi bir seri ile tanıştıran bu firmanın Prey’i batırması mümkün değildi.  Duyurulduğu ilk andan Bethesda’nın garip reklamcılık anlayışı yüzünden oyuna dair pek de iyi tanıtımlar yapılmadı. Çıkan fragmanlar pek bir şey ifade etmiyordu, yayınlanan görseller genellikle aynı tondaydı. Bunun sebebini anlayamamıştım. Böylesine güzel bir potansiyeli neden insanlara göstermiyorlardı? İnsanların Prey’e karşı ön yargılı davranmasına sebep oluyorlardı. Oyunun tamamı Arkane Studios tarafından yapıldı. Bir de şunu belirtmeli: Oyunun 2006 yılında çıkan aynı adlı Prey ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Kesinlikle devam oyunu ya da geliştirilmiş sürümü değildir. Tek benzerlikleri isimleri. Steam üzerinden satışa sunulan ve fiyat olarak biraz tuzlu olarak görülen oyun fiyatının hakkını vereceğini düşünüyoruz. Fiyat olarak yaklaşık 120tl olan ve yeni yıl sebebiyle %50 indirimli olarak satışa sunuluyor. Biz ekip olarak severek oynuyoruz ve sizleri de davet ediyoruz.

Prey hack

Prey hack konusunda çok kaba bir politika üzerine kurulmuş bir firma tarafından piyasaya sürüldü ve hack kullanan yada kullanmaya çalışan oyuncuları direk olarak banlamasıyla ünlüdür. Oyunda olmanıza gerek yok. Bilgisayarınız da steam altta açık olarak vaziyette dururken bile her hangi başka bir uygulama için açtığınız kötü yazılım programını direk algılayıp oyuncuyu direk banlamaktadır. Zaten oyun yaklaşık olarak 45 saat de bitirilebilir açıklamasından sonra hile kullanmakta biraz mantıksız. Hile programı açtığınız anda banlanıyor ve oyuna verdiğiniz paradan ve harcadığınız zaman da oluyorsunuz. Hile kullandıktan sonra banlanan kullanıcılar ile hiç bir şekilde iletişime geçmeyen ve atılan destek mesajlarına bile cevap vermeye firma, cidden bu tutumu ile bizlerin de saygısını kazandı. Hile yapmadan oynanılan bir oyundan bir oyuncu olarak daha başka ne isteyebiliriz ki? Bizce gayet yerin de ve olumlu bir tutum. İndirecek olan arkadaşlara şimdiden iyi oyunlar dilerim.

PREY Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit versions)
  • İşlemci: Intel i5-2400, AMD FX-8320
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTX 660 2GB, AMD Radeon 7850 2GB
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit versions)
  • İşlemci: Intel i7-2600K, AMD FX-8350
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTX 970 4GB, AMD R9 290 4GB
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

 

 

Oyunu indirmek için tıklayın

 

 

Sıradaki oyun için tıklayın

 

 

Diğer oyunlar için tıklayın

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK