PAYLAŞ

Rust

Rust
Rust

Rust, Son yılların modası ”Survival” oyunlarına bir yenisi daha eklendi. Minecraft, Don’t Starve, DayZ falan derken işte karşımızda Rust! Oyun genel olarak güzel. Daha Alpha aşamasında olmasına rağmen geleceği parlak gözüküyor. Bu günlerin popüler sorularından biri olan ”DayZ mi Rust mı” sorusuna gelecek olursak, gerçekten zor. Fakat aralarında büyük farklar olan iki oyun. DayZ biraz daha fazla PvP ve FPSye yatkın, yani onda habire çatışma, habire bi vur kır var. Rust ise önceden dediğim gibi, Minecraft havası var. Herkesden uzak bi yere yerleşip hayvancılık yaparak evinizi geliştirip güzelleştirebilirsiniz, fakat bu da bi noktadan sonra sıkacaktır çünkü oyun daha çok, çok yeni. Yapılacak şeyler çok az yani. Ondan bi noktadan sonra silahlarınızı yapıp dışarı çıkmak isteyeceksinizdir.

RUST Gameplay

Oyundan biraz bahsetmek gerekirse.. Oyuna girdiğimizde çıplağız. Evet, üzerimizde bir paçavra, elimizde taş, çantamızda bandaj ve meşale ile başlıyorsunuz oyuna. Oyunun amacı yaşamak olduğu için hemen işe başlıyoruz. Elimizdeki taşı kullanarak sağdan soldan tahta topluyoruz, taş topluyoruz, ilkel bi balta yapıyoruz, onlar tekrar taş topluyoruz, sonra hayvan avlamaya çalışıyoruz vs. Buraya kadar herşey normal, tipik bir hayatta kalma oyunu gibi duruyo. Fakat daha fazlası da var. Oyunun amacı yaşamak olduğu için hemen işe başlıyoruz. Elimizdeki taşı kullanarak sağdan soldan tahta topluyoruz, taş topluyoruz, ilkel bi balta yapıyoruz, onlar tekrar taş topluyoruz, sonra hayvan avlamaya çalışıyoruz vs. Buraya kadar herşey normal, tipik bir hayatta kalma oyunu gibi duruyo. Fakat daha fazlası da var.

RUST Craft

Rust-craft
Rust-craft

Standart CRAFTING sistemi var, CRAFT edebileceğiniz şeyler diğer oyunlardaki gibi kısıtlı değil, bir çok alanda bir çok şey craftlayabiliyorsunuz. Realist bir insan yaşamı düşünülmüş, örneğin silah yapabilmek için önce taş kazarak metal cevheri elde ediyorsunuz, ardından onu işlemek için bir fırın yapıyorsunuz, fırında metali işliyorsunuz ve işlenmiş metal elde ediyorsunuz, ardından silahın gerekli diğer işleyemediğiniz parçalarını haritanın loot yerlerinden bulmanız için bir hayli gezmeniz gerekiyor, gerekli parçaları bulunca silahı yaratıyorsunuz. Mermiler için yeniden işlenmiş metal ve barut gerekiyor, barut için taş kazıyor ve sülfür elde ediyorsunuz, sülfür ve kömürden de barut yapıyorsunuz, barut ile işlenmiş metali craftlayarak mermi elde ediyorsunuz.

RUST Steam

Hemen birkaç sistematik konuya değinmek istiyorum: Genelde sabahları, havadan erzak dolu bir kutu bırakan bir uçak geliyor. Bu konuda dikkatli olmalısın! Senin gibi birçok oyuncu kutunun bulunduğu bölgeye gidiyor ve orada büyük bir kargaşa yaşanabiliyor. Silahlı silahsız sayısız insan kutuyu ele geçirmeye çalışacaktır. Bunun yanı sıra, dikkat etmemiz gereken bir husus daha var, helikopter. Deyim yerindeyse gördüğünüz zaman topuklarınızı kıçınıza vurarak kaçmanızı öneriyoruz. Gördüğü her çeşit oyuncuyu dağıtıyor.
Tüm bu ıvır zıvır dışında, yiyecek ve içecek ihtiyacı da duyuyoruz elbette. Yiyecek bulabilmek için öldürdüğünüz bir oyuncunun bedenini parçalamaya devam ederek kemik, yağ ve et edinebilme şansınız var. Emin olun kulağa geldiği kadar iğrenç değil. Her çeşit şeyi yemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra hayvan öldürerek de et yiyebilirsiniz ama kesinlikle pişirin; aksi takdirde canınız azalacaktır.

RUST Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64bit
  • İşlemci: 2 ghz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 670 2GB/AMD Radeon HD 7870 2GB or better
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 10 GB kullanılabilir alan
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64bit
  • İşlemci: 3 ghz
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GTX 980 or better
  • DirectX: Sürüm 12
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 12 GB kullanılabilir alan

 

 

Oyunu indirmek için tıklayın

 

 

Sıradaki oyun için tıklayın

 

 

Sitemizdeki diğer oyunlar için tıklayın

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK