PAYLAŞ

Telefona Root Nasıl Atılır, Root Atma Programı 2016

Telefona root atmak sözünü kullanınca çoğu kişi olaya mesafeli davranır ve hatta bunu kabul etmez. Genellikle garantisinin bozulduğunu söyleyenler olduğu gibi root atmanın çok avantajlı olduğu yönler de vardır. Cihazınızı tam kapasite ve özgür bir şekilde kullanabilir ve root istemekte olan programlardan faydalanabilirsiniz. Fakat yazımızın başında belirtelim root attığınız durumda cihazınız garanti dışı olacaktır. Cihazınıza root attığınız durumda hemen hemen her özelliği kişiselleştirebilir ve performansınızı arttırabilirsiniz. Bundan dolayı da hem cihazınızı istediğiniz şekilde yönlendirebilir ve root isteyen yazılımları kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Root Atma

Şimdi ise rootun nasıl atılacağını anlatalım. Cihaza root atmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Fakat sizler için bir araştırma yaptık en kısa, en kolay ve pratik olan bir yolu bulduk. Bu yöntem ile hemen hemen herkes cihazına kolaylıkla root atabilir.
İlk olarak cihazınıza Kingo Root isimli programı indirin. Sonrasında da akıllı cihazınızı bir USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bu aşamada cihazınız USB hata ayıklama modu aktif olması gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız hemen şu şekilde anlatalım. USB hata ayıklama modunu açmak için Geliştirici seçenekleri >USB hata ayıklama. Eğer ki geliştirici değilseniz Ayarlar > Yazılım Bilgisi > Build Numarası kısmına birkaç defa dokunduğunuzda geliştirici olacaksınız.
Bu kısma kadar her şeyi yaptıysanız şimdi Kingo Root programını çalıştırabilirsiniz. Programın ekranında otomatik olarak USB ile cihazınızı bağladığınız için cihazınızın markası ve modeli çıkacaktır. Sonrasında program ekranında aşağı bölümde yer alan turuncu kutucuktaki ROOT yazısına tıklamanız yeterlidir. Bu butonu tıkladıktan sonra root atma işlemi başlıyor. Cihazınızın hızı, özellikleri ve durumuna göre biraz zaman alabilir. Bu zaman genellikle 2 ile 5 dakika arasında değişmektedir.

Bütün bu işlemleri tamamladığınızda ise artık cihazınız rootlu haldedir. Rootlu olarak kullanılan uygulamaları, programları kolaylıkla indirip kullanabilirsiniz. Root bazı durumlarda cihaz için oldukça faydalı olabilmektedir. Fakat yine tekrar etmeliyiz ki root attığınız durumda cihazınız garanti dışı olmaktadır. Ayrıca dışarıdan gelecek tehlikelere de açık halde olabilir.
Cihazınızı rootladınız peki bu işlemi nasıl geriye alacaksınız ya da nasıl rootu iptal edeceksiniz? Bunun birkaç yöntemi bulunmakla birlikte kesinlikle işe yarayacağı ile ilgili bir şey söyleyemeyiz. Fakat unroot programları ile bu durumu ortadan kaldırabilir ve cihazınızı rotsuz hale getirebilirsiniz. Fakat bazı telefon üreticileri cihazların içerisine sayaç koydukları için cihazınız garanti kapsamına girmeye bilir.

Fakat büyük çoğunluktaki akıllı telefon üreticileri halen ürettikleri telefona sayaç koymadıkları için unroot yapma ve telefonunuzu tekrardan garanti kapsamına sokma durumunuz olabiliyor. Fakat unroot yapmadan önce internetten sizin akıllı cihazınızın modelinde sayacın olup olmadığını kontrol etmeniz sizin açınızdan daha iyi olabilir. Garanti kapsamına girip girmediğini bu sayede daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Telefona nasıl root atılır sorunuzun cevabını verdiğimizi düşünüyoruz, umarız başarılır olursunuz. İyi eğlenceler!

Kingo Root Programı indir

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK