PAYLAŞ

Adil Kullanım Kotası (AKK) Kaldırma 2016

Adil kullanım kotası mevzusu zaman zaman herkesin başını ağrıtmış olan bir konudur. Çünkü sürekli indirme işlemi yapan, film izleyen ya da internet ile uğraşan bir kişiyseniz bu durum sizi oldukça zor bir duruma sokuyor olabilir. Fakat yol ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün oluyor.
Adil kullanım kotası kaldırma işleminin püf noktası modeminizdir. Hemen hemen her modemde hali hazırda bulunan bir açık bulunuyor. Modemler fabrika üretiminden çıkarken içerisinde MSS ile MTU ayarları ekleniyor ve karşımıza bu şekilde çıkıyor. Bu ayarlar sonucunda da sizin modeminiz sınırlanabiliyor.

Adil Kullanım Kotası Nasıl Kaldırılır

İlk olarak modeminizin ara yüzüne giriş yapın. Modeminizin ara yüzüne nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki resimde yer alan modem markalarından kendi modeminizin giriş ip adresini öğrenin. Sonrasında da kullanıcı adı ve parolayı girin ve giriş yaparak ara yüze erişin. Eğer ki modem şifrenizi değiştirmiş ve şifrenizi hatırlayamıyorsanız. Modeminize reset atın. Reset atma işlemini bilmiyorsanız hemen anlatalım. Öncelikle iğne ya da benzeri küçük sivri bir aparat alın. Modeminizin arkasında yer alan küçük deliğe sokarak 10 saniye basılı tutun. Otomatik olarak şifreniz ilk halini alacaktır.

Adil kullanım kotasını kaldırmak için ilk olarak modemi sıfırlama işlemi yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Eğer ki sıfırlama yapmak istemiyorsanız bu şekilde de yapabilirsiniz fakat işlem işe yaramayabilir. Bundan dolayı da modemi sıfırlamak zorunda kalabilirsiniz. Sonrasında da DNS ayarlarınızı Google DNS olarak ayarlayın.
Google DNS: 8.8.8.8 – 8.8.4.4 olarak ayarlayın.
Sonrasında da modem ara yüzüne girerek MTU ayarları bölümüne girin. Burada hızınıza göre farklı işlemler yapmanız gerekmektedir.
8 MBİT için ayarları şu şekilde yapmanız gerekmektedir.
TCP MSS Seçeneği: TCP MSS (1400: Varsayılan) Yazan yerin bayt değerini 500 olarak giriniz.
TCP MTU Seçeneği: TCP MTU (varsayılan: 1480) yazan yerin bayt değerini 1480 olarak giriniz.
16 MBİT için ayarları şu şekilde yapmanız gerekmektedir.
TCP MSS Seçeneği: TCP MSS (1400: Varsayılan) Yazan yerin bayt değerini 1000 olarak giriniz.
TCP MTU Seçeneği: TCP MTU (varsayılan: 1480) yazan yerin bayt değerini 1480 olarak giriniz.
Bütün bu ayarları yaparken ise arka planda İnternet Download Manager programından bir indirme yaparsanız hız ayarlarınızın nasıl değiştiğini anlayabilirsiniz. Bütün bu ayarlamaları yaptınız İDM programında indirme hızınızda herhangi bir değişiklik görememişseniz ya modem ayarlarında bir değeri yanlış girmişsinizdir ya da modemi sıfırlamanız gerekmektedir. Bunun çözümü için ise ilk olarak modeminizi sıfırlayın sonrasında da adımları teker teker yeniden izleyin. Halen sorununuz çözülmediyse büyük ihtimalle sizin modeminiz adil kullanım kotası (AKK) kaldırma için uygun değildir. Sorularınız için ya da bilgi almak için bize ulaşabilir ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adil Kullanım Kotası (AKK) Kaldırma 2016 isimli konumuzu okudunuz. Dediklerimiz modeminizde veya internet bağlantınızda ciddi sorun oluşturursa örneğin internete bağlanamama gibi, bu durumda yapacağınız şey bir toplu iğne alarak modeminizin üzerinde bulunan iğne girecek inceliğe sahip deliğe sokup, 10 saniye kadar beklemektir. Bu modeminizi fabrika ayarlarına, yani ilk aldığınız güne çevirir, şifresi ise modemin arka yüzünde yazan default şifre olarak belirlenir. Bu işlem gerek TTNet gerek Turkcell Superonline ile gerçekleştirilebilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Eğer bu işlemleri otomatik yapan programı indirmek istiyorsanız lütfen şu programı indirin;

*Bu yazımızda yer alan bilgiler internetten temin edilmiş olup tarafımızdan denenmiş ve işe yaradığı için paylaşılmıştır. Bu işlemi yapacak kişiler oluşabilecek zararlardan kendilerinin sorumlu olduğunu unutmayıp, mobilhile.com'a bir sorumluluk bindiremez.

48 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK